Štyri rady, ako sa vyhnúť studeným radiátorom v byte

[magazin-reality.sme.sk; 20/11/2017; Diana Schniererová ; Zaradenie: Magazin Reality / Bývanie]

Vzduch v radiátoroch a potrubiach môže zdvihnúť náklady až o desať percent.

Každý vykurovací systém si vyžaduje pred začiatkom sezóny revíziu. Či už je to plynový kotol a komín v rodinnom dome, alebo radiátor v paneláku.

Keďže vykurovacia sezóna už prebieha, povinné kontroly by už mali mať domácnosti za sebou.

Niektoré úkony sa dajú dobehnúť aj neskôr. Tu je pár typov, ako sa vyhnúť studeným radiátorom, keď začne teplota vonkajšieho teplomera klesať.

1. V prvom rade je dobré vedieť, že počas celého leta alebo aspoň v čase, keď sa predpokladá začiatok vykurovania, by ste mali nechať termostatické hlavice otvorené na maximum, čiže na piatom stupni. Uľahčíte tak správny nábeh vykurovacej sústavy vo svojom byte, ale aj prípadné neohlásené opravy počas leta.

2. Skontrolujte, či sa na radiátoroch nenachádzajú zhrdzavené miesta. Ak áno, radiátor je lepšie vymeniť. Vyhnete sa tak netesnosti spôsobenej koróziou.

3. Skontrolujte, či vám fungujú regulačné ventily a termostatické hlavice. Ak sa dá hlavica s miernym odporom otvoriť aj zatvoriť, je v poriadku. Ak to tak nie je, poruchu oznámte správcovi bytového domu.

4. Radiátory treba pred vykurovacou sezónou alebo na jej začiatku odvzdušniť. Radiátor treba odvzdušniť, keď nekúri ani pri úplnom otvorení termostatického ventilu, keď hreje len jeho časť, alebo keď v ňom počuť šumenie alebo žblnkotanie. Vzduch v radiátoroch a potrubiach môže zdvihnúť náklady až o desať percent.

Additional information