Vypnúť kúrenie

Bývate v bytovke a chcete kvôli úspore vypnúť kúrenie v spoločných priestoroch? Nemôžete to urobiť len tak

 

[hnonline.sk; 15/10/2022; Filip Mišudík ; Zaradenie: Občan a majetok]

https://hnonline.sk/prakticke-hn/obcan-a-maietok/96046275-bvvate-v-bvtovke-a-chcete-kvoli-uspore-vypnut- kurenie-v-spolocnych-priestoroch-nemozete-to-urobit-len-tak

 

* O vypnutí hromadných radiátorov sa rozhoduje na bytovej schôdzi.

* Na začiatku sezóny treba odvzdušniť všetky radiátory v bytoch na vrchných poschodiach, ak nemajú vlastníci nainštalované samoodvzdušňovacie ventily.

* Najväčší úsporný vplyv na vykurovanie bytovky má jej zateplenie.

V čase rastúcich nákladov za teplo majú slovenské domácnosti v peňaženkách čoraz horúcejšie. Hľadajú tak možnosti, ako znížiť spotrebu tejto cennej komodity a odľahčiť tak rodinný rozpočet.

Aké účty vám však reálne hrozia? Ak dnes v trojizbovom byte platíte mesačne 100 eur za teplo a teplú vodu z centrálnych rozvodov, ktoré spaľujú plyn, ročne vás to stojí 1 200 eur. Od januára by ste však mohli platiť až o 240 eur viac, čo predstavuje zvýšenie až o 140 percent. V takom prípade by vás teplo za jeden rok stálo 2 880 eur. Spomínaný 140-percentný nárast vychádza z odhadov Regulačného úradu, ktorý na to verejnosť upozornil ešte koncom júla.

Spoločné hlasovanie

Čo ak bývate v bytovke a máte spoločné radiátory? Nesmiete zabudnúť, že ich sami od seba v rámci šetrenia nemôžete natrvalo vypnúť. Musíte sa na tom dohodnúť s ďalšími vlastníkmi.

"Ak máte v bytovke takéto radiátory, ktoré podľa vás nemusia kúriť, a ich vypnutím chcete šetriť na spoločných nákladoch, môžete si spolu so susedmi odhlasovať, že sa vypnú. Odsúhlasenie nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov môžete zorganizovať buď na domovej schôdzi, ktorú môže na váš podnet zvolať napríklad správca, alebo tak môžete urobiť cez hlasovaciu anketu," hovorí pre HN Eva Ralbovská, konateľka spoločnosti Údržba domov.

Podľa nej je takéto riešenie vhodné iba vtedy, ak radiátory v spoločných priestoroch nemajú vlastné ventily a nedajú sa na každom poschodí osobitne vypnúť. Takéto je aj riešenie pri odhlasovaní o dodávkach teplej vody. S takýmito návrhmi musí vždy súhlasiť väčšina obyvateľov.

Ako sa nastavuje kúrenie v bytoch? Termostatické hlavice je pred začiatkom vykurovacej sezóny nutné nechať naplno otvorené. Až po začiatku kúrenia odporúča bytové družstvo v Nitre reguláciu tepla v radiátoroch po dvoch až troch dňoch vykurovania.

Na začiatku sezóny treba odvzdušniť všetky radiátory v bytoch na vrchných poschodiach, ak nemajú vlastníci nainštalované samoodvzdušňovacie ventily.

Čo sa týka kúrenia v spoločných priestoroch, panelák má tiež miestnosť na reguláciu kúrenia, kde môžu vlastníci bytov a ich zástupca podľa potreby upraviť prietočnosť celého systému. To znamená, že si môžete nastaviť teplotu, prípadne ju vypnúť, ak sa na tom dohodnete. Tento spôsob je ideálny pre bytovky, ktoré sú celé zrekonštruované a zateplené. Vtedy netreba toľko kúriť.

Kontrola a odvzdušnenie radiátorov

Vykurovacia sezóna v bytoch sa riadi vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Tá rozoznáva teplotné aj dátumové kritériá celej sezóny. Vlastníci bytov sa môžu dohodnúť, kedy zapnú a kedy vypnú kúrenie. Podľa vyhlášky sa sezóna začína 1. septembra a končí sa 31. mája.

Jednou z podmienok spoločného vykurovania je, že priemerná denná teplota vonku musí klesnúť dva dni za sebou pod 13 stupňov Celzia. Teplota sa podľa vyhlášky musí merať v tieni ráno o siedmej hodine, poobede o druhej a večer o deviatej hodine.

Najväčší vplyv na vykurovanie bytovky má spomínané zateplenie. Ďalšími dobrými radami je mať dobre utesnené okná a dvere. V opačnom prípade cez ne uniká teplo a účet za vykurovanie ďalej narastá. Pri starších oknách je vhodné myslieť na to, že by bolo lepšie vymeniť ich za nové. Ďalšou možnosťou, ako ušetriť, je neprekurovanie jednotlivých miestností. Správnou reguláciou tepla môžete ušetriť až 20 percent energie.

Netreba zabúdať ani na odvzdušňovanie radiátorov. Zadržaný vzduch v nich vytvára studené miesta, čo následne zabraňuje tomu, aby ho voda ohrievala celý. Majte na pamäti aj to, že ak radiátor zakryjete závesom, nábytkom alebo na ňom sušíte veci, tak nevyhrejete celú miestnosť.

Platí tiež, že byty na prízemí nad pivnicami, na najvyššom poschodí a na okrajoch paneláku majú vyššiu spotrebu tepla ako ostatné príbytky. Veľmi dôležitá je nielen poloha, ale aj orientácia na svetovú stranu - teda, ako dlho bude do vášho bytu svietiť slnko počas dňa.

Ak chcete platiť čo najmenej za vykurovanie, musíte dbať na pravidelnú údržbu vykurovacej sústavy. Veľmi dôležitou vecou je aj kontrola izolácie rozvodov, raz za päť až 10 rokov by sa mali potrubia čistiť od vodného kameňa.

Doplnkové informácie